  • PIC18F2331-I/SP
PIC18F2331-I/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F2331-I/SP
HK JDW NO:
536-PIC18F2331-I/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC18F2331-I/SP
Description:
8KB 4K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F2331 28 Pin 40MHz 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC18F2331-I/SP Overview
The package is in 28-DIP (0.300, 7.62mm) format. This Microcontroller has 24 I/Os. Through Hole is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. As the name implies, this Microcontroller is based on the 8-Bit core. The type of memory it uses for its program is FLASH. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. PIC® 18F series components belong to this electrical component. This program has a program memory of 8KB 4K x 16 bytes, which is the size of the program. There's a PIC Core Processor inside. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. During the manufacturing process, 28 terminations were applied to the IC chip. This part works in a 8-bit manner. There is a 5V volt supply output on the chip. The Microcontroller chip has NO DMA channels. 8kB is the memory size of the part. PIC18F2331 serves as a base part number to find alternatives. MCU's frequency is 40MHz. Using YES PWM channels, the device works. The pin number of the component remains 28. It has 4 timers/counters. A total of 28 pins are included in the package. This device is embedded with a PIC processor family, which is a powerful and efficient CPU. It consists of 5 channels in total for the ADC. A total of 1 A/D converters are included in this device. The bits of the part is 8.
PIC18F2331-I/SP Features
28-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC18F2331-I/SP Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F2331-I/SP Microcontroller applications.
  • Current meter
  • Home video and audio
  • Calculator
  • Set-top boxes
  • Oscilloscopes
  • Firewalls
  • Hard drives
  • Video and voice processing
  • Coffee machines
  • Volt meter
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F2331-I/SP
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    PIC18F2331
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, SSP, UART, USART
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    768 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, Power Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
  • Data Converter
    A/D 5x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    40 μs
    4
  • Density
    64 kb
    PIC
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of ADC Channels
    5
  • Height
    3.81mm
  • Length
    35.56mm
  • Width
    7.493mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    PIC® 18F
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V