  • PIC16LF877-04/PQ
PIC16LF877-04/PQ
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF877-04/PQ
HK JDW NO:
536-PIC16LF877-04/PQ
Package:
44-QFP
Datasheet:
PIC16LF877-04/PQ
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16LF877 44 Pin 4MHz 5V 44-QFP
Purchasing and Inquiry
PIC16LF877-04/PQ Overview
It comes in a 44-QFP package. It has a number of 33I/Os. The Mounting Type of the device is Surface Mount. It is based on the 8-Bit. The It?ˉs Program Memory Type is FLASH. The device runs in 0??C~70??C TA Operating Temperature. It runs in PIC? 16F Series.
PIC16LF877-04/PQ Features
PIC? 16F series
Base part number of PIC16LF877
1 I2C channels
44 Terminals
Based on the 8-Bit
Comes with 44 Pins
PIC16LF877-04/PQ Applications
  • Entertainment products
  • Digital TVs
  • Equipment control
  • Xbox
  • Smartphone
  • Playstation
  • Washing machine
  • iPad
  • 3D printers
  • Television
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF877-04/PQ
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    44-QFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PIC® 16F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    4MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16LF877
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    33
  • RAM Size
    368 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    2mA
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    4 μs
    8b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • EEPROM Size
    256 x 8
    8
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    2.1mm
  • Length
    10.1mm
  • Width
    10.1mm