  • PIC16LF877-04I/P
PIC16LF877-04I/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF877-04I/P
HK JDW NO:
536-PIC16LF877-04I/P
Package:
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
PIC16LF877-04I/P
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16LF877 40 Pin 4MHz 5V 40-DIP (0.600, 15.24mm)
Purchasing and Inquiry
PIC16LF877-04I/P Overview
40-DIP (0.600, 15.24mm)-packages are available. This Microcontroller has 33 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Through Hole. Microcontroller is based on the 8-Bit core architecture. The type of memory that the program uses is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. PIC® 16F-series components are electrical components. Microcontroller has abundant program memory size of 14KB 8K x 14. With a PIC Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 40 terminations on the IC chip, which means there are 40 terminations on the integrated circuit chip. This part works in a 8-bit manner. IC Chip has 5V volt supply outputs. The Microcontroller chip has NO DMA channels. This MCU is implemented with 14kB memory. PIC16LF877 serves as a base part number to find alternatives. An effective performance can be achieved at a frequency of 4MHz. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. On the chip, there are 40 pins that can be accessed. It comes with 3 timers/counters that can be set up. It has 40 pins in total. The PIC CPU family is embedded in the device, so it can handle a wide range of operations.
PIC16LF877-04I/P Features
40-DIP (0.600, 15.24mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC16LF877-04I/P Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF877-04I/P Microcontroller applications.
  • Oscilloscopes
  • Television
  • Set-top boxes
  • Instrument control
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Process control devices
  • Pacemakers
  • PDAs, game consoles
  • Automatic staplers
  • Coffee machines
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF877-04I/P
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    40
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    40
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    4MHz
  • Base Part Number
    PIC16LF877
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    33
  • RAM Size
    368 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    2mA
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    4 μs
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    8192
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    52.26mm