  • PIC16LF722T-I/ML
PIC16LF722T-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF722T-I/ML
HK JDW NO:
536-PIC16LF722T-I/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16LF722T-I/ML
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF722 28 Pin 20MHz 3.3V 28-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 8997
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF722T-I/ML
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    2.8mA
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    3
  • ROM (words)
    2048
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    6mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz