  • PIC16LF72-I/SS
PIC16LF72-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF72-I/SS
HK JDW NO:
536-PIC16LF72-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16LF72-I/SS
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16LF72 28 Pin 20MHz 5V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16LF72-I/SS Overview
In a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package, the MCU is available. 22 I/Os are available. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. Microcontroller is based on the 8-Bit core architecture. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. The PIC® 16F series includes this electrical component. Having a size of 3.5KB 2K x 14, Microcontroller has a program memory of X bytes. MCU is powered by PIC Core Processor. The device belongs to MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs Type. IC Chip 28 has 28 terminations. As a result, this Microcontroller comes with a 8-bit size. This Microcontroller chip is powered by 5V volts. Currently, MCU chip has NO DMA channels. Its memory size is 3.5kB. You can find alternatives through the base part number PIC16LF72. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 20MHz. There are a total of YES channels in the device. On the chip, there are 28 pins that are accessible. In total, it has 3 timers and counters in it. The pin count is 28. The PIC CPU family is embedded in the device, so it can handle a wide range of operations. In addition to these features, there are a number of other ones, such as this one: OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY WITH A/D OFF.
PIC16LF72-I/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16LF72-I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF72-I/SS Microcontroller applications.
  • Electronic jamming systems
  • Television
  • Televisions
  • Measuring revolving objects
  • Playstation
  • Automatic control
  • Walkie talkies
  • 3D printers
  • Refrigerators
  • Toasters
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF72-I/SS
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1996
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY WITH A/D OFF
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16LF72
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, SPI, SSP
  • Memory Size
    3.5kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    22
  • Speed
    10 MHz
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI
  • Supply Current-Max
    2mA
  • Data Converter
    A/D 5x8b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
    NO
  • Data Bus Width
    8b
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    2048
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1.98mm
  • Length
    10.2mm