  • PIC16LF18446-E/SO
PIC16LF18446-E/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF18446-E/SO
HK JDW NO:
536-PIC16LF18446-E/SO
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16LF18446-E/SO
Description:
28KB 16K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF18446 3V 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 5854
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF18446-E/SO
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES AT 1.8V MIN AT 16 MHZ
  • HTS Code
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PIC16LF18446
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Number of I/O
    18
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Size
    28KB 16K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 17x12b; D/A 1x5b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Screening Level
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    12.8mm
  • Width
    7.5mm