  • PIC16LF18325-I/P
PIC16LF18325-I/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF18325-I/P
HK JDW NO:
536-PIC16LF18325-I/P
Package:
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16LF18325-I/P
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 16F Series PIC16LF18325 32MHz 3V 14-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC16LF18325-I/P Overview
Due to its space-saving qualities, it is available in the 14-DIP (0.300, 7.62mm) package. Through Hole is the way to mount it. It is available in the Tube package. PIC core processor is present on the device. During work, the temperature should remain at -40°C~85°C TA. FLASH is the type of program memory used by it. There are 12 I/Os on the board. Based on the PIC16LF18325 base part number, it can be compared with other components. This device has terminals at DUAL. 14 terminations are present in it. The PIC? XLP? 16F series includes this electrical component. By using a 3V voltage supply, high efficiency is possible. As for the uPs/uCs/peripheral ICs, this gadget has MICROCONTROLLER, RISC. In the subcategory of Microcontrollers, this component is included. It is possible to store programs and data on the devices, as they have a memory size of 14kB. The maximum supply current is set at 2.9mA. Power comes from a source of 2/3.3V. It is highly efficient when it works at a frequency of 32MHz. This part is part of the PIC family of CPUs. Normal operation requires a supply voltage (Vsup) that is higher than 2.5V. An oscillator type Internal is required for it to work.
PIC16LF18325-I/P Features
14-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC16LF18325-I/P Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF18325-I/P Microcontroller applications.
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Process control devices
  • Blood pressure monitors
  • Fax machines
  • Blenders
  • Scanners
  • Food and beverage
  • Measuring revolving objects
  • Paper shredders
  • Heater/Fan
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF18325-I/P
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    14-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
    14
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC16LF18325
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Number of I/O
    12
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    2.9mA
  • Data Converter
    A/D 11x10b; D/A 1x5b
    YES
  • ROM (words)
    8192
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    19.05mm
  • Width
    7.62mm