  • PIC16LF1827-I/SS
PIC16LF1827-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1827-I/SS
HK JDW NO:
536-PIC16LF1827-I/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16LF1827-I/SS
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ mTouch™ 16F Series PIC16LF1827 20 Pin 32MHz 3V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 1504
Purchasing and Inquiry
PIC16LF1827-I/SS Overview
Packaged in a 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) format. The board has 16 I/Os. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. There is a 8-Bit core at the core of this MCU. The type of memory that the program uses is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. The PIC® XLP™ mTouch™ 16F series is comprised of this electrical component. The size of the program memory of Microcontroller is 7KB 4K x 14. A PIC Core processor is used to power the device. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. IC Chip 20 has 20 terminations. A 8-bit operation is performed by this part. There is an output of 3V volts from the Microcontroller chip. A total of NO DMA channels are available. 7kB is the size of the memory in the IC part. It is possible to find alternatives to the base part number PIC16LF1827 by using the part number search tool. Performing well when operated at frequency 32MHz can be achieved. On the chip, there are 20 pins that are accessible. In total, there are 5 timers/counters on the device. It has 20 pins in total. This device is embedded with a PIC processor family, which is a powerful and efficient CPU. The ADC channel count on this device totals up to 12 channels. A total of 4 PWM channels are being used by the device. 2 I2C channels are integrated by the part.
PIC16LF1827-I/SS Features
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16LF1827-I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF1827-I/SS Microcontroller applications.
  • Projectors
  • Vacuum cleaners
  • Smart instruments
  • Broadband technology
  • Heart rate monitors
  • Video and voice processing
  • Petrochemical
  • Television
  • Walkie talkies
  • Firewalls
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1827-I/SS
    Select All
  • Density
    56 kb
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    12
  • Number of PWM Channels
    4
  • Number of I2C Channels
    2
  • Height
    1.85mm
  • Length
    7.5mm
  • Width
    5.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2008
  • Series
    PIC® XLP™ mTouch™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    20
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16LF1827
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    384 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    8mA