  • PIC16LF1826-I/SS
PIC16LF1826-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1826-I/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16LF1826-I/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16LF1826-I/SS
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ mTouch™ 16F Series PIC16LF1826 20 Pin 32MHz 3V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16LF1826-I/SS Overview
The package is 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)-shaped. There are 16 I/O ports on this device. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Microcontroller is based on the 8-Bit core architecture. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. PIC® XLP™ mTouch™ 16F series components belong to this electrical component. The electronic part has a program memory size of 3.5KB 2K x 14. A PIC Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. The MCU has a number of 20 terminals. 8-bits are the size of the data that comes with MCU. Microcontroller chip has outputs of 3V volts. In addition to that, MCU chip has NO DMA channels. This IC part has a memory size of 3.5kB. The base part number PIC16LF1826 provides alternatives. Using a 32MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. In this chip, 20 pins can be accessed. There are 3 timers/counters in this device. It consists of 20 pins. In this device, there is a PIC CPU embedded within it. The ADC channel count on this device totals up to 12 channels. An integrated circuit with 8 bits has a total of 8 bits. A total of 1 PWM channels are being used by the device.
PIC16LF1826-I/SS Features
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16LF1826-I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF1826-I/SS Microcontroller applications.
  • Switches
  • Graphic terminals
  • Light sensing & controlling devices
  • Petrochemical
  • Digital set-top boxes
  • Current meter
  • Heart rate monitors
  • Hand-held metering systems
  • Christmas lights
  • Embedded gateways
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1826-I/SS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16LF1826
  • Pin Count
    20
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    3.5kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    16
  • Nominal Supply Current
    430μA
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 12x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    8b
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    12
  • Number of PWM Channels
    1
  • Height
    1.8542mm
  • Length
    7.493mm
  • Width
    5.588mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ mTouch™ 16F