  • PIC16HV540T-20/SS
PIC16HV540T-20/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16HV540T-20/SS
HK JDW NO:
536-PIC16HV540T-20/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16HV540T-20/SS
Description:
768B 512 x 12 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16HV540 20 Pin 20MHz 9V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 13566
Step5Bar-code shipping tag
PIC16HV540T-20/SS
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Series
    PIC® 16C
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    20
  • Max Power Dissipation
    800mW
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    9V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16HV540
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    15V
  • Power Supplies
    3.5/15V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.5V
  • Memory Size
    512B
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    12
  • RAM Size
    25 x 8
  • Memory Type
    EPROM, OTP
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.5V~15V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Program Memory Size
    768B 512 x 12
  • ROM (words)
    512
  • On Chip Program ROM Width
    12
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    7.2mm