  • PIC16F877-20/PT
PIC16F877-20/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F877-20/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16F877-20/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
PIC16F877-20/PT
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F877 44 Pin 20MHz 5V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
PIC16F877-20/PT Overview
44-TQFP-packages are available. This Microcontroller has 33 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The MCU is based on the 8-Bit core. The type of program memory it uses is FLASH. There is a temperature range of 0°C~70°C TA for this Microcontroller. PIC® 16F series components make up this electrical component. Its program memory size is 14KB 8K x 14. With a PIC Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 44 terminations on the IC chip, which means there are 44 terminations on the integrated circuit chip. 8-bits are used for its size. IC Chip has 5V volt supply outputs. In addition to that, MCU chip has NO DMA channels. 14kB memory size belongs to the Chip part. You can find alternatives through the base part number PIC16F877. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 20MHz. Chips have 44 pins. In total, it has 3 timers and counters in it. It counts 44 pins. In addition to this, the device is embedded with the the PIC CPU family. It consists of 8 channels in total for the ADC. It has a set of 1 A/D converters on board the device. A total of 2 PWM channels are being used by the device.
PIC16F877-20/PT Features
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F877-20/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F877-20/PT Microcontroller applications.
  • Torpedo guidance
  • Keyboards
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Fabric
  • Christmas lights
  • Walkie talkies
  • Data acquisition and control
  • Process control devices
  • Robotic prosthetic limbs
  • Microwave ovens
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F877-20/PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F877
  • Pin Count
  • Lead Pitch
    500μm
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, SSP, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    33
  • RAM Size
    368 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of PWM Channels
    2
  • Height
    1.0414mm
  • Length
    10.0838mm
  • Width
    10.1092mm