  • PIC16F84-04I/P
PIC16F84-04I/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F84-04I/P
HK JDW NO:
536-PIC16F84-04I/P
Package:
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16F84-04I/P
Description:
1.75KB 1K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F84 18 Pin 4MHz 18-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC16F84-04I/P Overview
18-DIP (0.300, 7.62mm)-packages are available. With 13 I/Os, it's pretty good. Using the Mounting Type Through Hole, the MCU is mounted on PCB. Microcontroller is based on the 8-Bit core architecture. The type of its program memory is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. An electrical component of this type belongs to the PIC® 16F series. This program has a program memory of 1.75KB 1K x 14 bytes, which is the size of the program. With a PIC Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. This IC part has a memory size of 1.8kB. There are a number of alternatives to the base part number PIC16F84 that you can find. MCU's frequency is 4MHz. The chip has 18 pins. It comes with 1 timers/counters that can be set up. It consists of 18 pins.
PIC16F84-04I/P Features
18-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
PIC16F84-04I/P Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F84-04I/P Microcontroller applications.
  • Heater/Fan
  • Automatic control
  • Video and voice processing
  • Hard drives
  • Wastewater treatment
  • Teletext terminals
  • Industrial instrumentation devices
  • Dialysis machines
  • Answering machines
  • Dryers
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F84-04I/P
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    18-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    PIC® 16F
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Frequency
    4MHz
  • Base Part Number
    PIC16F84
  • Pin Count
    18
  • Memory Size
    1.8kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    13
  • RAM Size
    68 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~6V
  • Peripherals
    POR, WDT
  • Program Memory Size
    1.75KB 1K x 14
  • Access Time
    4 μs
  • Number of Timers/Counters
    1
  • EEPROM Size
    64 x 8
  • Height
    3.43mm
  • Length
    22.86mm
  • Width
    6.86mm