  • PIC16F716-E/P
PIC16F716-E/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F716-E/P
HK JDW NO:
536-PIC16F716-E/P
Package:
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16F716-E/P
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F716 18 Pin 20MHz 5V 18-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC16F716-E/P Overview
This Microcontroller comes in a 18-DIP (0.300, 7.62mm) package. With 13 I/Os, it's pretty good. It is important to note that the Microcontroller has a Through Hole mounting type. This Microcontroller is based on a core called 8-Bit. The type of its program memory is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~125°C TA are operated by this Microcontroller. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® 16F series of components. Microcontroller has abundant program memory size of 3.5KB 2K x 14. Powered by a PIC Core processor. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. IC Chip 18 has 18 terminations. This part works in a 8-bit manner. Microcontroller chip has outputs of 5V volts. MCU chip has NO DMA channels. The part has a memory size of 28kB. There are a number of alternatives to the base part number PIC16F716 that you can find. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 20MHz. The device works in YES PWM channels. It is possible to access the 18 pins on the chip. It comes with 3 timers/counters that can be set up. 18 pins are counted on this board. This device is embedded with a PIC processor family, which is a powerful and efficient CPU.
PIC16F716-E/P Features
18-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC16F716-E/P Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F716-E/P Microcontroller applications.
  • Mice
  • Laminators
  • Removable disks
  • Accu-check
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • DDC control
  • Air fryers
  • Smartphones
  • Heart rate monitors
  • Computed Tomography (CT scan)
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F716-E/P
  • Package / Case
    18-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Series
    PIC® 16F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    18
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16F716
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    RS-232, USB
  • Memory Size
    28kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    13
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 4x8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    3
  • ROM (words)
    2048
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    22.8mm