  • PIC16F648A-I/P
PIC16F648A-I/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F648A-I/P
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16F648A-I/P
Package:
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16F648A-I/P
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F648A 18 Pin 20MHz 5V 18-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 2847
Purchasing and Inquiry
PIC16F648A-I/P Overview
Packaged in a 18-DIP (0.300, 7.62mm) format. A total of 16 I/Os are on the Microcontroller. In the case of the IC chip, the type of mounting is Through Hole. 8-Bit core is the basis for this Microcontroller. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The PIC® 16F series includes this electrical component. Its program memory size is 7KB 4K x 14. A PIC Core processor is used to power the device. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. IC Chip 18 has 18 terminations. 8-bits are used for its size. The MCU chip's supply output is 5V volts. In addition to that, MCU chip has NO DMA channels. This IC part has a memory size of 7kB. Alternatives can be found by searching through the base part number PIC16F648A to find them. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 20MHz. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. Located on the chip are 18 pins. Using the timer/counter system, it has 3 timers/counters. A total of 18 pins are present. As far as the CPU is concerned, it is embedded with the the PIC family of processors. There's an integrated EEPROM, FLASH memory in the equipment. This device comes with a set of 0 A/D converters that have been built into it. An entire chip has 8 bits.
PIC16F648A-I/P Features
18-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC16F648A-I/P Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F648A-I/P Microcontroller applications.
  • Oil and gas
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Paper shredders
  • Process control devices
  • Smartphone
  • Toasters
  • Radio
  • Calculators
  • Gas monitoring systems
  • Oscilloscopes
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F648A-I/P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    18-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    18
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16F648A
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    SCI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    16
  • Nominal Supply Current
    600μA
  • RAM Size
    256 x 8
  • Memory Type
    EEPROM, FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • Number of Inputs
    1
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    8b
  • Density
    56 kb
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Height
    4.953mm
  • Length
    23.37mm
  • Width
    7.112mm