  • PIC16F59-I/P
PIC16F59-I/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F59-I/P
HK JDW NO:
536-PIC16F59-I/P
Package:
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
PIC16F59-I/P
Description:
3KB 2K x 12 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F59 40 Pin 20MHz 3V 40-DIP (0.600, 15.24mm)
Purchasing and Inquiry
PIC16F59-I/P Overview
This Microcontroller comes in a 40-DIP (0.600, 15.24mm) package. With 32 I/Os, it's pretty good. It is important to note that the Microcontroller has a Through Hole mounting type. The MCU is based on the 8-Bit core. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. It is part of the PIC® 16F series of electrical components. Its program memory size is 3KB 2K x 12. Powered by a PIC Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. The MCU has a number of 40 terminals. 8-bits are used for its size. An output voltage of 3V volts is available for this Microcontroller chip. The Microcontroller chip has NO DMA channels. The part owns 3kB memory size. You can find alternatives through the base part number PIC16F59. MCU's frequency is 20MHz. There are NO PWM channels on the device. On the chip, there are 40 pins that can be accessed. A total of 1 timers/counters are included in the package. The pin count is 40. Devices based on the PIC series of CPUs are embedded in the device. 8 bits are found on a chip.
PIC16F59-I/P Features
40-DIP (0.600, 15.24mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC16F59-I/P Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F59-I/P Microcontroller applications.
  • Smartphone
  • Refrigerators
  • Food and beverage
  • CD players
  • Mice
  • Traditional industrial transformation
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Wastewater treatment
  • Xbox
  • Televisions
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F59-I/P
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    PIC® 16F
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16F59
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    134 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
  • Supply Current-Max
    7mA
    1
  • Density
    24 kb
  • CPU Family
    PIC
  • Height
    4.953mm
  • Length
    53.213mm
  • Width
    14.732mm