  • PIC16F1938T-I/SS
PIC16F1938T-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1938T-I/SS
HK JDW NO:
536-PIC16F1938T-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16F1938T-I/SS
Description:
28KB 16K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1938 28 Pin 32MHz 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16F1938T-I/SS Overview
It comes in a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. It has a number of 25I/Os. The Mounting Type of the device is Surface Mount. It is based on the 8-Bit. The It?ˉs Program Memory Type is FLASH. The device runs in -40??C~85??C TA Operating Temperature. It runs in PIC? XLP? 16F Series.
PIC16F1938T-I/SS Features
PIC? XLP? 16F series
Base part number of PIC16F1938
Additional features of ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
28 Terminals
Based on the 8-Bit
Comes with 28 Pins
PIC16F1938T-I/SS Applications
  • Fan
  • iPad
  • Robots
  • Kindle
  • Radio
  • Television
  • Projector
  • Equipment control
  • Calculator
  • Nintendo
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1938T-I/SS
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F1938
  • Pin Count
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    28kB
  • Number of I/O
    25
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    28KB 16K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    8mA
  • Data Converter
    A/D 11x10b
  • Watchdog Timer
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    16384
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    10.2mm