  • PIC16F18876-I/P
PIC16F18876-I/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F18876-I/P
HK JDW NO:
536-PIC16F18876-I/P
Package:
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
PIC16F18876-I/P
Description:
28KB 16K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F18876 3V 40-DIP (0.600, 15.24mm)
Quantity:
In Stock : 672
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F18876-I/P
  • Number of I/O
    36
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Size
    28KB 16K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 35x10b; D/A 1x5b
    NO
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Height Seated (Max)
    6.35mm
  • Length
    51.7525mm
  • Width
    15.24mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    OPERATES AT 2.3V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm