  • PIC16F18857T-I/SSVAO
PIC16F18857T-I/SSVAO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F18857T-I/SSVAO
HK JDW NO:
536-PIC16F18857T-I/SSVAO
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
56KB 32K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, PIC® XLP™ 16F Series 3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 348
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F18857T-I/SSVAO
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Size
    56KB 32K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 24x10b; D/A 1x5b
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    32768
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Low Power Mode
  • Screening Level
    TS 16949
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    4096
  • RAM (bytes)
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    5.3mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm