  • PIC16F1824T-E/ST
PIC16F1824T-E/ST
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1824T-E/ST
HK JDW NO:
536-PIC16F1824T-E/ST
Package:
TSSOP
Datasheet:
PIC16F1824T-E/ST
Description:
Microcontroller 3V TSSOP
Quantity:
In Stock : 14230
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1824T-E/ST
    Select All
  • Power Supplies
    2/5V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Memory Size
    7kB
  • Number of I/O
    11
  • Memory Type
    8
  • Frequency (Max)
    32MHz
    NO
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    4096
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • RAM (bytes)
    256
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    TSSOP
    e3
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm