  • PIC16F1707T-I/SS
PIC16F1707T-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1707T-I/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16F1707T-I/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16F1707T-I/SS
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1707 20 Pin 32MHz 3V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 6556
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1707T-I/SS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC16F1707
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    I2C, LIN, RS-232, SPI, UART
  • Memory Size
    3.5kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    18
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    8
  • Height
    1.85mm
  • Length
    7.5mm
  • Width
    1.85mm