  • PIC16F15324-E/JQVAO
PIC16F15324-E/JQVAO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F15324-E/JQVAO
HK JDW NO:
536-PIC16F15324-E/JQVAO
Package:
16-UQFN Exposed Pad
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, PIC® 16F Series 3V 16-UQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 14331
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F15324-E/JQVAO
  • Package / Case
    16-UQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, PIC® 16F
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N16
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    12
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 11x10b
  • DAC Channels
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.55mm
  • Width
    4mm