  • PIC16F1503-I/MG
PIC16F1503-I/MG
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1503-I/MG
HK JDW NO:
536-PIC16F1503-I/MG
Package:
16-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16F1503-I/MG
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F1503 16 Pin 20MHz 2.5V 16-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC16F1503-I/MG Overview
Packaged in a 16-VFQFN Exposed Pad format. In total, it has 11 inputs and outputs. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. There is a 8-Bit core at the core of this MCU. The type of memory that the program uses is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® 16F series of components. The electronic part has a program memory size of 3.5KB 2K x 14. The PIC Core Processor powers the device and is one of its key features. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. This chip has a total of 16 terminations on MCU chip. Microcontroller comes with 8 bit size. Input voltage for the chip is 2.5V volts. In addition to that, MCU chip has NO DMA channels. This MCU is implemented with 3.5kB memory. You can find alternatives through the base part number PIC16F1503. MCU's frequency is 20MHz. Located on the chip are 16 pins. In total, it has 3 timers and counters in it. 16 pins are counted on this board. As far as the CPU is concerned, it is embedded with the the PIC family of processors. This device has 12 programmable input and output channels. A total of 10 channels of ADC are available on this device. 4 PWM channels are used by the device.
PIC16F1503-I/MG Features
16-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F1503-I/MG Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F1503-I/MG Microcontroller applications.
  • Hearing aids
  • Pacemakers
  • Leakage current tester
  • X-ray
  • Dialysis machines
  • Laptops
  • Paper shredders
  • Firewalls
  • Entertainment products
  • Automatic control
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1503-I/MG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    16-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16F1503
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    3.5kB
  • Number of I/O
    11
  • Nominal Supply Current
    120μA
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    8b
  • CPU Family
    PIC
  • Low Power Mode
  • Number of Programmable I/O
    12
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    128
  • Number of ADC Channels
    10
  • Number of PWM Channels
    4
  • Number of Ethernet Channels
    1
  • Height
    900μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm