  • PIC16F1459-E/SS
PIC16F1459-E/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1459-E/SS
HK JDW NO:
536-PIC16F1459-E/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16F1459-E/SS
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1459 48MHz 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 11368
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1459-E/SS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    48MHz
  • Base Part Number
    PIC16F1459
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    14kB
  • Number of I/O
    14
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
  • Data Converter
    A/D 9x10b; D/A 1x5b
  • Watchdog Timer
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    8192
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Screening Level
    TS 16949
  • Number of Programmable I/O
    17
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    7.2mm