  • PIC16CE625-20E/P
PIC16CE625-20E/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC16CE625-20E/P
HK JDW NO:
536-PIC16CE625-20E/P
Package:
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16CE625-20E/P
Description:
3.5KB 2K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16CE625 18 Pin 20MHz 5V 18-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 14697
Step5Bar-code shipping tag
PIC16CE625-20E/P
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    18-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    18
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16CE625
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    3.5kB
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Supply Current-Max
    7.5mA
  • Access Time
    20 μs
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    8
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    4.32mm