  • PIC16C76-10/SP
PIC16C76-10/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C76-10/SP
HK JDW NO:
536-PIC16C76-10/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16C76-10/SP
Description:
14KB 8K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C76 28 Pin 10MHz 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC16C76-10/SP Overview
A 28-DIP (0.300, 7.62mm) package is included. 22 I/Os are available. This Microcontroller is mounted using the Through Hole mounting type. The MCU is based on the 8-Bit core. The type of its program memory is OTP. 0°C~70°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. PIC® 16C series components make up this electrical component. The electronic part has a program memory size of 14KB 8K x 14. PIC Core processors are used in MCU. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 28 terminations on the IC chip, which means there are 28 terminations on the integrated circuit chip. The part works on a 8-bit basis. There is a 5V volt supply output on the chip. A total of NO DMA channels are available. The part owns 14kB memory size. Alternatives can be found by looking at the base part number PIC16C76. At a frequency of 10MHz, Microcontroller can operate efficiently. It is possible to access the 28 pins on the chip. A total of 3 timers/counters are included in the package. It has 28 pins in total. There is an embedded the PIC CPU family inside the device, which makes it a powerful device. As far as the PWM channel count is concerned, the device makes use of 2 channels.
PIC16C76-10/SP Features
28-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC16C76-10/SP Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16C76-10/SP Microcontroller applications.
  • DVD\DV\MP3 players
  • CD players
  • Nintendo
  • Dialysis machines
  • Torpedo guidance
  • Volt meter
  • Washing machines
  • Wastewater treatment
  • Radios
  • Air fryers
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C76-10/SP
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 16C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    10MHz
  • Base Part Number
    PIC16C76
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Number of I/O
    22
  • RAM Size
    368 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    5mA