  • PIC16C58BT-20/SO
PIC16C58BT-20/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C58BT-20/SO
HK JDW NO:
536-PIC16C58BT-20/SO
Package:
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16C58BT-20/SO
Description:
3KB 2K x 12 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C58B 18 Pin 20MHz 5V 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 15963
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C58BT-20/SO
  • Package / Case
    18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    18
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16C58B
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    2kB
  • Number of I/O
    12
  • RAM Size
    73 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    POR, WDT
  • Program Memory Size
    3KB 2K x 12
  • Bit Size
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    8
  • On Chip Program ROM Width
    12
  • Screening Level
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    2.64mm
  • Length
    11.53mm