  • PIC16C54C-20/SS
PIC16C54C-20/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C54C-20/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16C54C-20/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16C54C-20/SS
Description:
768B 512 x 12 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C54C 20 Pin 20MHz 5V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16C54C-20/SS Overview
The package has a 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) shape. 12 I/Os are available. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. This Microcontroller is based on the 8-Bit core. There is a memory type of OTP in its program memory. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range 0°C~70°C TA. A PIC® 16C series electrical component is used in this application. Its program memory size is 768B 512 x 12. A PIC Core Processor is at the core of this Microcontroller. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 20. As a result, this Microcontroller comes with a 8-bit size. The component always operates in 5V supply voltage. A total of NO DMA channels are available. This IC part has a memory size of 768B. Alternatives can be found by looking at the base part number PIC16C54C. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 20MHz and it is able to operate at a high frequency. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel NO. It is possible to access the 20 pins on the chip through the 20 pins. It has 1 timers/counters. The pins counted are 20. This device is embedded with a PIC processor family, which is a powerful and efficient CPU. IC chip bits total 8.
PIC16C54C-20/SS Features
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16C54C-20/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16C54C-20/SS Microcontroller applications.
  • Radios
  • Kindle
  • Industrial robot
  • Smartphones
  • Food and beverage
  • Gas monitoring systems
  • Christmas lights
  • Routers
  • Fax machines
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C54C-20/SS
  • Series
    PIC® 16C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16C54C
  • Pin Count
    20
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Memory Size
    768B
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    12
  • RAM Size
    25 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    POR, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    768B 512 x 12
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    1
  • ROM (words)
    512
  • On Chip Program ROM Width
    12
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    7.2mm
  • Radiation Hardening
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA