  • PIC12HV615-I/P
PIC12HV615-I/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC12HV615-I/P
HK JDW NO:
536-PIC12HV615-I/P
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC12HV615-I/P
Description:
1.75KB 1K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 12F Series PIC12HV615 8 Pin 20MHz 4.5V 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 21
Step5Bar-code shipping tag
PIC12HV615-I/P
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Program Memory Size
    1.75KB 1K x 14
  • Data Converter
    A/D 4x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    PIC
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of ADC Channels
    4
  • Number of PWM Channels
    2
  • Height
    4.953mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    7.112mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    PIC® 12F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC12HV615
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V
  • Interface
    RS-232, USB
  • Memory Size
    1.8kB
    5
  • Nominal Supply Current
    260μA
  • RAM Size
    64 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5V