  • PIC12F510-I/MC
PIC12F510-I/MC
advertisement
Manufacturer No:
PIC12F510-I/MC
HK JDW NO:
536-PIC12F510-I/MC
Package:
8-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC12F510-I/MC
Description:
1.5KB 1K x 12 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 12F Series PIC12F510 8 Pin 8MHz 3V 8-VFDFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC12F510-I/MC Overview
8-VFDFN Exposed Pad-packages are available. With 5 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. The MCU is based on the 8-Bit core. The type of memory it uses for its program is FLASH. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. The PIC® 12F series includes this electrical component. This program memory has a size of 1.5KB 1K x 12, which indicates what the size of the program memory is. There's a PIC Core Processor inside. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. During the manufacture of the IC chip, there is a number 8 of terminations. 8-bits are the size of the data that comes with MCU. The component always operates in 3V supply voltage. DMA channels number NO. 1.5kB memory size belongs to the part. PIC12F510 serves as a base part number to find alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 8MHz and it is able to operate at a high frequency. There are NO PWM channels on the device. On the chip, 8 pins are accessible. It comes with 1 timers/counters that can be set up. The pin count is 8. Devices based on the PIC series of CPUs are embedded in the device. There are 6 Programmable I/Os on this computer. As an example, there is a feature called ALSO OPERATES AT MINIMUM 2V AT 4MHZ to name only a few. In total, there are 3 channels for the ADC on this board.
PIC12F510-I/MC Features
8-VFDFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC12F510-I/MC Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC12F510-I/MC Microcontroller applications.
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Process control devices
  • Mobile computers
  • Leakage current tester
  • DDC control
  • Process control devices
  • Switches
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Printers
  • Pacemakers
Step5Bar-code shipping tag
PIC12F510-I/MC
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VFDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    PIC® 12F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT MINIMUM 2V AT 4MHZ
  • Max Power Dissipation
    700mW
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    8MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC12F510
  • Pin Count
  • Interface
    USB
  • Memory Size
    1.5kB
  • RAM Size
    38 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    POR, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Program Memory Size
    1.5KB 1K x 12
  • Supply Current-Max
    2mA
  • Bit Size
  • Data Converter
    A/D 4x8b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
    8b
  • PWM Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    1
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    6
  • Number of ADC Channels
    3
  • Height
    950μm
  • Length
    2mm
  • Width
    3mm