  • PIC12C672-10/SM
PIC12C672-10/SM
advertisement
Manufacturer No:
PIC12C672-10/SM
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC12C672-10/SM
Package:
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC12C672-10/SM
Description:
3.5KB 2K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 12C Series PIC12C672 8 Pin 10MHz 5V 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC12C672-10/SM Overview
A 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package is included. A total of 5 I/Os are on the Microcontroller. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. There is a 8-Bit core at the core of this MCU. There is a OTP type of memory for its program. Temperatures in the range of 0°C~70°C TA are operated by this Microcontroller. The PIC® 12C series is comprised of this electrical component. Microcontroller has abundant program memory size of 3.5KB 2K x 14. PIC Core processors are used in MCU. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. Microcontroller is known that the chip has 8 terminations in total. The part works on a 8-bit basis. Microcontroller chip has outputs of 5V volts. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. This IC part has a memory size of 3.5kB. The base part number PIC12C672 can be used to find alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 10MHz and it is able to operate at a high frequency. Devices work in NO PWM channels. On the chip, 8 pins are accessible. There are 1 timers/counters in this device. It has 8 pins in total. In this device, there is a PIC CPU embedded within it. The device has a total of 4 ADC channels in total.
PIC12C672-10/SM Features
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC12C672-10/SM Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC12C672-10/SM Microcontroller applications.
  • Copiers
  • Projector
  • CD players
  • Scanners
  • Missile control
  • Dryers
  • DDC control
  • Dishwashers
  • Xbox
  • Projectors
Step5Bar-code shipping tag
PIC12C672-10/SM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Series
    PIC® 12C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    700mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    10MHz
  • Base Part Number
    PIC12C672
  • Pin Count
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    3.5kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    5
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    POR, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Bit Size
  • Data Converter
    A/D 4x8b
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    10 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    1
  • Address Bus Width
    8b
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    4
  • Height Seated (Max)
    2.03mm