  • PI3B33X257BE
PI3B33X257BE
advertisement
Manufacturer No:
PI3B33X257BE
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-PI3B33X257BE
Package:
48-FSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
PI3B33X257BE
Description:
48 Terminations3.13V~3.46V 48 Pin PI3B33X257 Signal switch12 Outputs2 Functions
Purchasing and Inquiry
PI3B33X257BE Overview
As a means of saving space, digital switch is provided in the 48-FSOP (0.154, 3.90mm Width).Tube represents its packaging.Mounting is performed using Surface Mount.The analog IC used in the multiplexers can be referred to as Multiplexer/Demultiplexer.By maintaining the operating temperature at -40°C~85°C, turn signal switch will not be affected by external factors.When digital controlled switch operates at 3.13V~3.46V, designers have superior flexibility.It is designed with 48 terminations as part of its basic configuration.As its base part number is PI3B33X257, logic switch can also be used to find its related parts.The multiplexer's system is powered by 3.3V voltage.As a result, GULL WING represents the end of the conductors.A total of 48 pins are configured on this board.The multiplexer ic is mounted in the direction of Surface Mount.There are 12 bits signal multiplexer provides.This turn signal switch has 12 outputs designed for its operation.The performance of the multiplexers of a system can be reliably achieved with a supply voltage of 3.3V.In this multiplexer, there is a total of 24 inputs.3 is the resistance at which it operates.As far as the resistance is concerned, it operates with 15Ohm.There is an output current of 120mA that allows for greater switches' flexibility.For the normal operation of the device, 4 circuits must be formed.Stability of the multiplexers can be kept when the supply voltage of 9μA is delivered to the load.
PI3B33X257BE Features
Supplied in the 48-FSOP (0.154, 3.90mm Width) package
Operating with the supply voltage of 3.3V
Operating with the supply current of 9μA
PI3B33X257BE Applications
  • Solenoid cooling fan
  • Data communication
  • Seven segment displays
  • Arithmetic Logic Units
  • Automatic health monitoring systems
  • D/A converters
  • Medical industry
  • HDMI applications
  • Data demultiplexing
  • A robotic vehicle with the metal detector
Step5Bar-code shipping tag
PI3B33X257BE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PI3B33X257
  • Number of Outputs
    12
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Circuit
    1 x 8:4
  • Number of Circuits
    4
  • Operating Supply Current
    9μA
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
    3
  • Power Dissipation
    500mW
  • Output Current
    120mA
  • Number of Bits
    12
  • Throw Configuration
    DPST
  • Propagation Delay
    250 ps
  • Turn On Delay Time
    4.8 ns
  • Logic Function
    Demultiplexer, Multiplexer
  • Number of Inputs
    24
  • Output Polarity
    TRUE
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    0.25 ns
  • High Level Output Current
    -120mA
  • Low Level Output Current
    120mA
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    3
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    9.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-FSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multiplexer/Demultiplexer
  • Resistance
    15Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3.13V~3.46V