  • N74F253D,623
N74F253D,623
advertisement
Manufacturer No:
N74F253D,623
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-N74F253D,623
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
N74F253D,623
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 74F253 Signal switch74F Series 1 Outputs2 Functions
Purchasing and Inquiry
N74F253D,623 Overview
Due to the lack of space on the board, digital switch is provided in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width).The package is in the form of Tape & Reel (TR).The mounting method digital switch ic uses is Surface Mount.In the multiplexers, the analog IC is indicated by Multiplexer.If the operating temperature is maintained at 0°C~70°C, turn signal switch will not be susceptible to external factors.When operated with a 4.5V~5.5V supply voltage, digital controlled switch provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.Multiplexers from the 74F series can be used in a wide range of applications.Its basic configuration includes terminations in the 16 range.The base part number is 74F253, which is also useful when looking up signal switch's related components.The multiplexer's system is powered by 5V voltage.There are 16 component pins in this turn signal switch.Using the point GULL WING as an end point of conductors, it is used to determine the terminus of a conductor.I would like to refer to the logic switch as a member of the F/FAST family.Keeping the minimum supply voltage (Vsup) at 4.5V prevents some unnecessary failures.Keeping Vsup at 5.5V will prevent some unnecessary failures.In order for 5V to operate normally, a power supply is provided.The turn signal switch operates with 1 outputs.A multiplexer such as this has 4 inputs available.TAPE AND REEL is used to package the switches.
N74F253D,623 Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Power supplies of 5V
N74F253D,623 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. N74F253D,623 Signal Switches / Multiplexers / Decoders applications.
  • VGA
  • Injectors
  • Night vision cameras
  • Medium scale TV wall
  • Data bus control
  • Frequency multiplexing system
  • Relay
  • Speed control of medern motors
  • Encrypted communications system
  • Code conversion
Step5Bar-code shipping tag
N74F253D,623
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Multiplexer
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74F253
  • Pin Count
    16
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Circuit
    2 x 4:1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Family
    F/FAST
  • Number of Inputs
    4
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Output Polarity
    TRUE
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    8 ns
  • Propagation Delay (tpd)
    8 ns
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    23mA