  • PHE450KK3330JR17
PHE450KK3330JR17
advertisement
Manufacturer No:
PHE450KK3330JR17
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-PHE450KK3330JR17
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
PHE450 330pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 14
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
PHE450KK3330JR17
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PHE450
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Capacitance
    330pF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Size Code
    3916
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    10mm
  • Width
    4mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C