  • PHE426KF7220JR06L2
PHE426KF7220JR06L2
advertisement
Manufacturer No:
PHE426KF7220JR06L2
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-PHE426KF7220JR06L2
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
Cap Film 2.2uF 400V PP 5% (31.5 X 14.5 X 24.5mm) Radial 27.5mm 105C Tray
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PHE426KF7220JR06L2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    PHE426
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.571W 31.50mmx14.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Depth
    14.5mm
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    400V
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    24.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.965 24.50mm
  • Length
    31.5mm