  • PHB66NQ03LT,118
PHB66NQ03LT,118
advertisement
Manufacturer No:
PHB66NQ03LT,118
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PHB66NQ03LT,118
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
PHB66NQ03LT,118
Description:
MOSFET N-CH 25V 66A D2PAK
Step5Bar-code shipping tag
PHB66NQ03LT,118
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    TrenchMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    93W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    93W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    15 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    10.5m Ω @ 25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    860pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    66A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    12nC @ 5V
  • Rise Time
    90ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    25 ns
  • Turn-Off Delay Time
    25 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    66A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    25V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    25V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    228A