  • PHB-5R0H505-R
PHB-5R0H505-R
advertisement
Manufacturer No:
PHB-5R0H505-R
HK JDW NO:
255-PHB-5R0H505-R
Package:
Radial, Can, Horizontal
Datasheet:
PHB-5R0H505-R
Description:
Cap Supercap 5F 5V -10% to 30% (21.3 X 32.5 X 11mm) Radial 5.3mm 25uA 0.13 Ohm 1000h 70C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PHB-5R0H505-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can, Horizontal
  • Weight
    449.991981mg
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    PowerStor PHB
  • Size / Dimension
    1.280Lx0.839W 32.50mmx21.30mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    5V
  • Capacitance
    5F
  • Voltage - Rated DC
    5V
  • Orientation
    Horizontal
  • Depth
    32.5mm
  • Lead Pitch
    5.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    130mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.209 5.30mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 70°C
  • Leakage Current
    25μA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    32.512mm
  • Width
    21.3106mm