  • PFRR1206Y1001WBT
PFRR1206Y1001WBT
advertisement
Manufacturer No:
PFRR1206Y1001WBT
Manufacturer:
Vishay Sfernice
HK JDW NO:
875-PFRR1206Y1001WBT
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
PFRR1206Y1001WBT
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PFRR Series, Thin Film, 1kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.05%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PFRR1206Y1001WBT
    Select All
  • Height Seated (Max)
    0.040 1.02mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    38 Weeks
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PFRR
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.128Lx0.066W 3.26mmx1.67mm
  • Tolerance
    ±0.05%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±10ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    150V