  • PF0464.183NLT
PF0464.183NLT
advertisement
Manufacturer No:
PF0464.183NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-PF0464.183NLT
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PF0464.183NLT
Step5Bar-code shipping tag
PF0464.183NLT
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PF0464NL
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.283W 7.20mmx7.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    7.2mm
  • Current Rating
    1.32A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    18μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    90mOhm Max
  • Max DC Current
    1.32A
  • Frequency - Self Resonant
    22MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Current
    1.32A
  • Height
    2.9972mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm