  • PEX8311-AA66BC F
PEX8311-AA66BC F
advertisement
Manufacturer No:
PEX8311-AA66BC F
Manufacturer:
Broadcom
HK JDW NO:
107-PEX8311-AA66BC F
Package:
Datasheet:
Description:
0.5mm Specialized Interface IC 2.5V
Purchasing and Inquiry
PEX8311-AA66BC F Description
PEX8311-AA66BC F Features
PCI Express to Generic Local Bus Bridge
Root Complex and EndPoint Modes of Operation
Local Bus Clock rates to 66MHz
Zero wait state bursts to 264 MB/sec
1 Lane PCI Express Port
2 DMA Channels
Integrated SerDes
21 mm x 21mm, 337-pin PBGA package
3.3V I/O and 5V tolerant Local Bus
Power: 1.0 Watt
PEX8311-AA66BC F Applications
System controller card
Line card application
Industrial control systems
Video surveillance system
Software usage model
Interrupt sources/events
Step5Bar-code shipping tag
PEX8311-AA66BC F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Surface Mount
    YES
  • Supplier Device Package
    337-PBGA (21x21)
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    337
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    Bridge, PCI to Generic Local Bus
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3.3V 5V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B337
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    PCI
  • Clock Frequency
    66MHz
  • Bus Compatibility
    PCI
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    21mm
  • Width
    21mm