  • PE-1008CD331JTT
PE-1008CD331JTT
advertisement
Manufacturer No:
PE-1008CD331JTT
HK JDW NO:
664-PE-1008CD331JTT
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
PE-1008CD331JTT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PE-1008CD331JTT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    1008CD
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.79mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    450mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2520
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    330nH
  • Test Frequency
    25MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.05Ohm Max
  • Max DC Current
    450mA
  • Frequency - Self Resonant
    500MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    45 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    45
  • Q Factor
    45
  • DC Current
    450mA
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 100 MHZ
  • Height
    2.29mm
  • Height Seated (Max)
    0.090 2.29mm