  • PE-0402CD5N6KTG
PE-0402CD5N6KTG
advertisement
Manufacturer No:
PE-0402CD5N6KTG
HK JDW NO:
664-PE-0402CD5N6KTG
Datasheet:
PE-0402CD5N6KTG
Step5Bar-code shipping tag
PE-0402CD5N6KTG
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    652.039032μg
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    0402CD
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.047Lx0.026W 1.19mmx0.66mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    660μm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    760mA
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    5.6nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    83mOhm Max
  • Max DC Current
    760mA
  • Frequency - Self Resonant
    5.8GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    23 @ 250MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    23
  • Q Factor
    23
  • Height
    610μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.61mm