  • PE-0402CD230GTG
PE-0402CD230GTG
advertisement
Manufacturer No:
PE-0402CD230GTG
HK JDW NO:
664-PE-0402CD230GTG
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
PE-0402CD230GTG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PE-0402CD230GTG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    660.4μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Supplier Device Package
  • Weight
    652.039032μg
  • Material - Core
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    0402CD
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.047Lx0.026W 1.19mmx0.66mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Ceramic, Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    400mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    660μm
  • Current Rating
    400mA
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    23nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    214mOhm Max
  • Max DC Current
    400mA
  • Frequency - Self Resonant
    2.72GHz
  • Q @ Freq
    26 @ 250MHz
  • Inductance Frequency - Test
    250MHz
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.61mm
  • Length
    1.1938mm