  • PDS5100H-13-36
PDS5100H-13-36
advertisement
Manufacturer No:
PDS5100H-13-36
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-PDS5100H-13-36
Package:
PowerDI™ 5
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 800mV @ 10A -65°C~175°C 3.5μA @ 100V Tape & Reel (TR) PowerDI™ 5 Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
PDS5100H-13-36
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    PowerDI™ 5
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3.5μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    800mV @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    5A