  • PDS1-S24-D12-M-TR
PDS1-S24-D12-M-TR
advertisement
Manufacturer No:
PDS1-S24-D12-M-TR
Manufacturer:
CUI Inc.
HK JDW NO:
193-PDS1-S24-D12-M-TR
Package:
10-SMD Module, 6 Leads
Datasheet:
PDS1-S24-D12-M-TR
Description:
Quantity:
In Stock : 692
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PDS1-S24-D12-M-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-SMD Module, 6 Leads
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C With Derating
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PDS1-M (1W)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.60Lx0.33W x 0.29 H 15.2mmx8.3mmx7.3mm
  • Feature
    SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    10/6
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-G6
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    81%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    26.4V
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    42mA
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    21.6V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    42mA 42mA
  • Voltage - Output 2
  • Total Power Output-Max
    1W
  • Height
    7.366mm
  • Width
    8.3mm