  • PCR1J120MCL1GS
PCR1J120MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCR1J120MCL1GS
HK JDW NO:
555-PCR1J120MCL1GS
Datasheet:
PCR1J120MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCR1J120MCL1GS Overview
In order to power systems, 1A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 51mOhm, this electrical device works as follows.Ideally, the operating temperature should be -55°C~125°C.
PCR1J120MCL1GS Features
1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 51mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
PCR1J120MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCR1J120MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCR1J120MCL1GS
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Capacitance
    12μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Depth
    6.6mm
  • Lead Pitch
    2.1mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    51mOhm
  • Voltage
    63V
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    1A
  • Ripple Current @ High Frequency
    1A @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm