  • PCR1E471MCL1GS
PCR1E471MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCR1E471MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PCR1E471MCL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
PCR1E471MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCR1E471MCL1GS Overview
Systems need 4.1A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 15mOhm, this electrical device works as follows.It is important to note that the part has a dissipation factor of 0.08 %.An operating temperature of -55°C~125°C is recommended for stable operation.
PCR1E471MCL1GS Features
4.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
PCR1E471MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCR1E471MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
PCR1E471MCL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Weight
    1.299996g
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PCR
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    ESR IS MEASURED AT 100KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
    10.3mm
  • Lead Pitch
    4.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    4141
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    4.1A
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.1A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm