  • PC785-1C-12S-R-X
PC785-1C-12S-R-X
advertisement
Manufacturer No:
PC785-1C-12S-R-X
Manufacturer:
Picker Components
HK JDW NO:
629-PC785-1C-12S-R-X
Package:
Datasheet:
Description:
35 A MICRO ISO AUTOMOTIVE RELAY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PC785-1C-12S-R-X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
  • Mounting Type
    Socketable
  • Mfr
    Picker Components
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Series
  • Termination Style
    Plug In
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Coil Resistance
    94 Ohms
  • Operate Time
    5 ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    75VDC - Max
  • Coil Current
    128 mA
  • Release Time
    2 ms
  • Must Operate Voltage
    7.2 VDC
  • Coil Power
    1.5W
  • Must Release Voltage
    1.2 VDC