  • PC793-1A-C-12S1-RN-X
PC793-1A-C-12S1-RN-X
advertisement
Manufacturer No:
PC793-1A-C-12S1-RN-X
Manufacturer:
Picker Components
HK JDW NO:
629-PC793-1A-C-12S1-RN-X
Package:
Datasheet:
Description:
50A SPDT MINI ISO RELAY 12V RES
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PC793-1A-C-12S1-RN-X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mounting Type
    Socketable
  • Mfr
    Picker Components
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Series
  • Termination Style
    Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Coil Resistance
    80 Ohms
  • Operate Time
    10 ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    120VDC - Max
  • Coil Current
    150 mA
  • Release Time
    10 ms
  • Must Operate Voltage
    7.8 VDC
  • Coil Power
    1.8W
  • Must Release Voltage
    1.2 VDC