  • PBRC16.00MR70X000
PBRC16.00MR70X000
advertisement
Manufacturer No:
PBRC16.00MR70X000
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-PBRC16.00MR70X000
Package:
CSMD
Step5Bar-code shipping tag
PBRC16.00MR70X000
  • Package / Case
    CSMD
  • Number of Pins
    3
  • Tolerance
    0.7%
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Ceramic
  • Frequency
    16MHz
  • Frequency Stability
    1000 ppm
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Load Capacitance
    10pF
  • Frequency - Self Resonant
    16MHz
  • Frequency Tolerance
    0.1%
  • Height
    1.2mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    2mm