  • PA2083.700NLT
PA2083.700NLT
advertisement
Manufacturer No:
PA2083.700NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-PA2083.700NLT
Package:
Nonstandard
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PA2083.700NLT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PA2083NL
  • Size / Dimension
    0.299Lx0.291W 7.60mmx7.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    7.4mm
  • Current Rating
    27A
  • Inductance
    70nH
  • DC Resistance (DCR)
    0.6mOhm
  • Max DC Current
    27A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    93A
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm